Do napisania tego artykułu skłoniła mnie sytuacja która miała dzisiaj miejsce w naszym sklepie stacjonarnym. Otóż jest godzina 8:15, wchodzi nieco zdezorientowany Pan i drapiąc się po głowie i oznajmia, że ma problem. Zakupy zrobił w popularnej sieci sklepów budowlanych ale specjalista którego tam napotkał poinformował go jedynie na której półce znajdzie poszukiwane produkty, na tym jego pomoc sie skończyła. Niestety dopiero wtedy nasz nowy klient zaczął poszukiwania w internecie w celu poszerzenia wiedzy na temat nitowania. I tak właśnie trafił do nas - na szczęście.
Po analizie zakresu prac które klient miał do wykonania po kolei zaczęliśmy definiować jego potrzeby. Do zrobienia było ogrodzenie (płot) czyli element narażony na zróżnicowane warunki atmosferyczne, we wspomnianej wcześniej popularnej sieci budowlanej posiadali jedynie nity stalowe a tu ewidentnie aż prosi się o nity nierdzewne, szczególnie że płot był nie byle jaki, z wstawkami właśnie ze stali nierdzewnej. Skoro punkt pierwszy, czyli wybór materiału mieliśmy już za sobą. Dobraliśmy średnicę zgodnie z siłą na ścinanie jaka miała działać na nita, a na końcu długość. Tu ważna sprawa, proszę pamiętać, że długość ma znaczenie przy doborze nitów, to nie jest tak, że przy grubości łączonych materiałów 6mm na tak zwane "oko" kupujemy nita o długości 16mm wychodząc z założenia że najwyżej kilka razy go zaciągniemy i będzie ok. od razu odpowiadam - nie będzie ok. Owszem nit się zerwie, ale po pierwsze niekoniecznie w tym miejscu w którym powinien a wtedy zostaje brzydki, odstający poza obręb nita gwóźdź (rdzeń), po drugie nit nie będzie prawidłowo osadzony i po pewnym czasie, o ile nie od razu zrobi się luźny a co za tym idzie nie będzie trzymał swoich paramertów. Trzecia sprawa - nitownica jest zaprojektowana tak, żeby operator zrywał nita jednym zaciśnięciem a nie pięcioma. Jeśli mamy dobrze dobranego nita do grubości łączonych materiałów, gdy są prawidłowo wykonane otwory, czyli dla przykładu pod nita o średnicy 4mm wiercimy otwór wiertłem 4,1 mm a nie 4,5 mm, wtedy ustawiając parametry na nitownicy zgodnie z zaleceniami danego producenta nit będzie się zrywał za jednym zaciśnięciem i proces ten będzie powtarzlany.
W naszym sklepie internetowym wszystkie parametry nitów dostępne są w tabelkach, po kliknięciu na nita, który nas interesuje. Znajduje się tam informacja o zakresie nitowania, średnicy wiertła, które należy użyć i inne szczegółowe dane. Po szybkiej analizie takiej tabelki często okazuje się, że jednak potrzeby jest inny nit niż zakładaliśmy.
Wróćmy jednak do naszego klienta z początku historii. Kiedy ustaliliśmy już dokładne parametry nitów przyszedł czas na nitownicę i szybkie przeszkolenie z jej użytkowania. Różnica pomiędzy naszym profesjonalnym narzędziem, a wersją “marketowa”, sprawiła że skupiliśmy się już tylko na doborze odpowiedniego modelu a pierwotne zakupy były w całości do zwrotu. Historia skończyła się happy endem ponieważ zadowolony klient wykona zlecenie przy pomocy dobrego narzędzia ułatwiającego mu pracę które zostanie z nim na dłużej a nity, których użyje dadzą mu komfort udzielenia gwarancji na swoją usługę. Co ciekawe nasza faktura była niewiele wyższa od sieciowej konkurencji, a klient otrzymał nity wysokiej jakości z dużo lepszego materiału a profesjonalna nitownica, którą wybrał miała o wiele większy zakres nitowania co w przyszłości pozwoli na zastosowanie nitów o jeszcze większej średnicy przy użyciu tego samego narzędzia.
Ta historia skłoniła mnie do stworzenia kanonu, punkt po punkcie, o czym warto pamiętać kiedy zaczynamy naszą przygodę z nitowaniem.
- Proces nitowania jest nieodwracalny. Zastanów się czy w przyszłości łączone elementy na pewno nie będą musiały być rozłączone. Jeśli nie, czytaj dalej…
- Na podstawie wiedzy jaką posiadasz o elementach, które mają być złączone ustal ich materiał i dobierz nity o takim samym materiale (oczywiście możliwe jest łączenie różnych materiałów w zależności od środowiska w którym będą funkcjonować). W przypadku łączenia nieoczywistych materiałów należy również wziąć pod uwagę różne typy nitów. Dla przykładu jeżeli łączymy blachę z drewnem niezbędny będzie nit ryflowany (zwany również żłobkowanym) jeżeli do połączenia mamy tworzywo sztuczne polecam nity typu triform lub rozwidlone.
- Nity mają różne rodzaje kołnierzy - stożkowy może się zlicować z materiałem ale otwór musi zostać odpowiednio sfazowany. Standardowy - najczęściej spotykany, kołnierz opiera się o materiał. Jest również kołnierz standardowy w wersji powiększonej - czyli średnica kołnierza jest znacząco szersza od standardowego dla danej średnicy.
- Teraz przyszedł moment na dobór odpowiedniej średnicy nita. Im jest ona większa tym wyższa jest wytrzymałość nita na ścinanie i rozrywanie. W tym miejscu chciałbym uspokoić, nie jest tu potrzebna wyższa matematyka, wystarczy logiczne myślenie jeśli element jest lekki i wykonany z cienkiej blachy to zazwyczaj wystarczy nit o średnicy 3mm. Analogicznie w przypadku grubszego materiału i większych obciążeń lepiej rozważyć dobór grubszego nita na przykład 4mm lub 4,8m.
- Kolejnym etapem selekcji jest długość nita i tu z pomocą przychodzi tabelka, która znajduje się pod zdjęciem i opisem. W kolumnie zakres znajduje się wartość “od do”, która określa możliwą grubość łączonych materiałów przy danej długości nita. Także jeśli znamy grubość blach czy profili, które chcemy połączyć, długość nita można wybrać w mgnieniu oka. Ciekawostką jest nit typu multigrip, który dzięki swojej konstrukcji ma znacznie większy zakres nitowania. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w sytuacji gdy nie jesteśmy pewni dokładnej grubości, którą łączymy ale znamy przedział tych grubości. Jest to znaczne ułatwienie dla operatora, który nie musi mieć przy sobie nitów o kilku długościach, tylko swobodnie korzysta z jednego.
- Przyszedł czas na dobór odpowiedniego narzędzia. Nit zrywalny musi zostać zanitowany przy pomocy nitownicy. Główny podział determinuje intensywność i środowisko pracy.
- ręczne - prace warsztatowe, zewnętrzne, idealne w miejscach gdzie nie ma dostępu do prądu, ani skompresowanego powietrza.
- akumulatorowe - zastosowanie bardziej przemysłowe niż w przypadku nitownic ręcznych, większy komfort i ergonomia pracy.
- pneumatyczne - najbardziej profesjonalne narzędzie stosowane przy liniach produkcyjnych, najwyższa żywotność narzędzia i szybkość pracy. - Po wyborze typu nitownicy pozostaje jedynie dobranie zakresu nitowania do aktualnego zlecenia oraz ewentualne rozpatrzenie zapotrzebowania przy kolejnych zleceniach. Większość producentów podaje dwa zakresy od nitów 2,4mm do 5,0mm oraz od 4,0mm do 6,4mm. To ważna, sprawa ponieważ nie jest to tylko kwestia dokupienia odpowiednich końcówek. Większa nitownica nie poradzi sobie z małymi nitami a mniejsza nie będzie w stanie zerwać większego nita.
Reasumując żeby dobrać odpowiedniego nita musimy znać grubość łączonych materiałów, zdecydować się na odpowiednią średnicę i rodzaj nita w zależności od obciążenia, które musi utrzymać. Wykonać otwór o właściwej średnicy a następnie prawidłowo użyć narzędzia - ustawić zakres skoku i sprawdzić czy zamontowana jest odpowiednia końcówka. Profesjonalne narzędzie i nity wysokiej jakości sprawią, że praca będzie naprawdę przyjemna i satysfakcjonująca.